User Info
Welcome, Guest. Please login or register.
February 24, 2018, 11:35:30 AM

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
News Box

Key Stats
3971 Posts in 382 Topics by 54018 Members
Latest Member: PrioniaUnence
Home Help Search Login Register
Rascia Forums  |  Ostalo  |  Istorija  |  Arbanasi- Shiptari na Balkanu, njihovo poreklo i uloga kroz period srednjeg veka « previous next »
Pages: [1] Print
Author Topic: Arbanasi- Shiptari na Balkanu, njihovo poreklo i uloga kroz period srednjeg veka  (Read 7965 times)
Igor Cosic
Newbie
*

View Profile
« on: June 16, 2010, 08:33:52 PM »

Ko su Shiptari? Potomci Ilira? Starosedeoci na Balkanu? Kada se prvi put pominju? Zasto im je jezik toliko bolesno stran i razlicit od svega sto se koristi na balkanskom poluostrvu?

Svacim smo ugnjetavani, ali ne i potisteni; zbunjivani, ali ne ocajni; Progonjeni, ali nismo ostavljeni;  oboreni, ali ne pogubljeni; Svagda noseci na tijelu umiranje Gospoda Isusa, da se i zivot Isusov na tijelu nasem pokaze. (2.Kor 5,8-11)
Срђан О.
Newbie
*

View Profile
« Reply #1 on: June 16, 2010, 08:56:50 PM »

Ko su Shiptari? Potomci Ilira? Starosedeoci na Balkanu? Kada se prvi put pominju? Zasto im je jezik toliko bolesno stran i razlicit od svega sto se koristi na balkanskom poluostrvu?
Зато што су из Азије  Tongue

И данас, кад дође до последњег боја,
Неозарен старог ореола сјајем,
Ја ћу дати живот, отаџбино моја,
Знајући шта дајем и зашто га дајем.
Vladimir Rodic
Newbie
*

View Profile
« Reply #2 on: June 16, 2010, 09:31:43 PM »

Pa neki zvaničan podatak , i u našim udžbenicima kaže "potomci poluromanizovanih Ilira" a jezik je zeznut jer su povlačeći se u nepristupačne planine uspeli da očuvaju taj svoj arhaičan jezik . Nemam ništa protiv ljudi , ali protiv nekih pripadnika tog naroda imam svašta protiv .

Ne volim njihove agresivne tvrdnje kako su oni Iliri i kako je pola Balkana "po difaltu" njihovo , to je jako arogantna kategorizacija , tako mi deluju barem što se tiče politike , postavljeni su kao da su oni jedini ugnjetene žrtve i belosvetski paćenici a pokazali su se mnogo suroviji i svirepiji nego mnogo drugih pre njih ...

Mislim da kao narod imaju neke karakterne osobine slične nama , prvo tvrdoglavi su . Jedna moja drugarica je Albanka i ima sasvim ok stav što se svega toga tiče , muka joj je politike i sve je ok dok su medjuljudski odnosi ok , i stava je da politika čini mnogo više zla nego dobra (što i jeste tako , barem ovde na Balkanu ) ... I o njoj imam sasvim ok mišljenje , uopšte na nju ni ne gledam kao na Albanku i ni ne postavljam tu viševekovnu zavesu koja je medju naša dva naroda . Ali da mi ih je muka što se tiče nekih stvari , muka mi je . Nemogu da podnesem način na koji dolaze do cilja , naravno ni mi nekada nismo bili bolji , ali da preteruju , preteruju .

I na njihovom mestu ne bih bio toliko drčan i opsednut tim njihovim Ilirskim nasledjem . Pokupili su oni bogami i Slovenske i Turske krvi .. a dosta ih živi verovali ili ne čak i na Atici ..

U svakom slučaju čudan narod , nikad s njima izaći na kraj , ali kako kažu Amerikanci , zalajali su na pogrešno drvo .. Mislim da će im se pre ili kasnije cela ta Kosovska avantura dobro obiti o glavu , a i nadam se Smiley ... a ovako ponaosob nemam ništa protiv njih , ako možeš da ostvariš solidan kontakt sa čovekom i odeš na koju ljutu u kafanče ( pa ima ih i katolika Smiley )

Срђан О.
Newbie
*

View Profile
« Reply #3 on: June 16, 2010, 09:41:34 PM »

Pa neki zvaničan podatak , i u našim udžbenicima

Свега има по нашим уџбеницима, нажалост...

Igor Cosic
Newbie
*

View Profile
« Reply #4 on: June 20, 2010, 12:44:39 PM »

Tesko da su `romanizovai iliri`... Za Rumune mozes reci da su romanizovai Dachani jer je njihov jezik krcat recima latinskog porekla. To se najbolje vidi/cuje kada gledas recimo kablovsku a neki program `skidaju od Rumuna, pa na trenutak pomislis da je italijanski. A shiptarski?! Kada slusam, ono je.. strasno.
Mislim da je najgore sto tkz. `prosveta` uci nasu decu lazima koje nisu utemeljene ninakakvim `dokazima` da su Albanci potomci Ilira, romanizovani ostaci starosedelaca. Pih, vise je moj hrchak romanizovani Ilir.  Tongue
Nisam imao vremena za ovu temu, nemam ni sada da se nesto posebno raspisem, ali naleteo sam na neke zanimljive teorije o Azijskom poerklu shiptara(kao sto Srdjan rece), o tome kako su lako menjali gospodara i veru, od njihove iskonske(Borat - `I follow the hawk`), preko pravoslavlja(Vizantija, kada je deo naroda preseljen na Siciliju u doba ponovnog osvajanja Apeniskog poluostrva), islama(kada su muslimani jedno vreme drzali Siciliju), katolicanstava, tj. `latinske jeresi( u doba kada Normani zauzimaju Siciliju), potom deo opet prelazi u pravoslavlje kada Normani zauzimaju sadasnji primorski deo Albanije baveci se mislju da zauzmu Carigrad napredujuci polako za istok.Oni ih uostalom i prebacuju na Balkan, od tada se Arbanasi i pominju, verujem. Posle nekog vremena dolaze Turci, islam, i sada ih je vecina islamizirana.I krvozedna.
Ovo sve moze biti a ne mora biti tacno. To i nije toliko bitno. Ali recite mi, zasto verovati shiptarima da su oni zapravo Iliri? Onda im isto tako treba verovati da su oni sagradili Grachanicu, ma sve crkve i manastire na Kosmetu, da je to deo njihove srednjovekovne tradicije i kulture. Sada se pisu brojne knjige na tu temu, izdaju na Zapadu, ta `teorija` se brani na velikim univerzitetima i skolama.
Citam pre neki dan(u pdf-u) onu knjizicu `battle of Nichopolis`, gde se u jednom uglu neke stranice pojavljuje sveti ratni, tj. detalj sa neke freske sa Kosova gde je autor isppod stavio nesto kao ` holly warrior bla bla, albanian painting style`.
Licno, nisam znao da su shiptari slikari, ali eto, valjda i toga ima...

Svacim smo ugnjetavani, ali ne i potisteni; zbunjivani, ali ne ocajni; Progonjeni, ali nismo ostavljeni;  oboreni, ali ne pogubljeni; Svagda noseci na tijelu umiranje Gospoda Isusa, da se i zivot Isusov na tijelu nasem pokaze. (2.Kor 5,8-11)
Vladimir Rodic
Newbie
*

View Profile
« Reply #5 on: June 20, 2010, 01:34:07 PM »

Nije stvar u tome što oni mogu biti iliri i što se tako izjašnjavaju već što tom činjenicom pozivaju pravo na Kosovo i još mnogo teritorija . A to je apsurdno , glupavo , morbidno i kretenski . Kao kada kod nas neki tvrde kako je Srbija sve do Peloponeza jer je to bilo Dušanovo carstvo  Lips Sealed

Takve informacije dolaze od njihovih političara a prihvataju ih glupi , neobrazovani ljudi . Ako i brane teze o tome na nekim "prestižnim" univerzitetima onda nema sumnje da je 98% tih univerziteta u SAD a njih boli briga za istoriju Evrope i Balkana , dovoljno su opsednuti njihovim "očevima nacije" i masonskim blagom koje su tamo doneli puritanci u nekom polu raspalom brodu bežeći pred verskim progonima iz Engleske . I još samo fali da me neki cvikeraš mormon sa kravatom na lastiš uči ko je sazidao Gračanicu .. ma ..

Nema problema i da su Iliri , ali čisti nisu sigurno , previše je genetskog materijala prosuto po balkanu da bi mogli svoje poreklo da vode toliko daleko u prošlost . A najgore je što oni te svoje pretke Ilire vide kao ustrojenu naciju sa mega funkcionalnim državnim sistemom koja je gospodarila Balkanom i onda smo došli mi , kako oni vole da kažu "cigani sa Karpata" i uništili sve njihove tekovine i oterali ih sa viševekovnih ognjišta . Dok su svi ostali starosedeoci u Evropi svesrdno prihvatili Germane , Franke , Gote , Ugare , Avare , Ante i tako dalje i tako dalje i jednostavno odlučili da su od sada svi jedan narod , jedino su oni mrski Sloveni sirotim Ilirima oteli njihovu rodnu grudu koju će sada sa kamatom da naplate dve hiljade godina pošto su im to sve isto uradili i Rimljani i usput ih izrabili ko djavo ..

Neka su oni i sa Marsa pali , nemam ništa protiv , samo neka se manu tog svog nasledja i neka ne filozofiraju previše . Jedostavno svet postaje jedno veoma glupo mesto za život , gde su Srbi uzurpatori u svojoj zemlji i gde god se budu borili za slobodu biće teroristi i ubice a svi ostali koji budu nasilno prisvajali nešto što je prestalo da bude njihovo dok još nisu ni znali šta je to država , biće tek tako nagradjivani i to će biti politička realnost koju eto baš mi moramo da prihvatimo .

Da sumiram , oni tvrde da su čisti Iliri i prisvajaju sve živo na "zapadnom Balkanu" za svoju nacionalnu baštinu , iako su pre nego što je prvi pripadnih njihove nacije i ponosno konstatovao da je Albanac , tuda prošli i Heleni i Rimljani i Sloveni i Avari pa vladali Vizantijci tojest Romeji ( aj da kažemo Grci ) , nisam potpuno siguran ali mislim da se dogodilo da su se i Skordisci spustili , ali mislim da je to bilo samo do Šar planine .. Pa je tu jedan kraći vremenski period bila Epirska despotovina , pa su iz Italije tu prešli Angevini ( doduše vladali samo pojasem obale ) a da ne govorimo o bugarskom i Samuilovom carstvu pa srpsko carstvo , da bi na kraju pali pod vlast Turaka , koji su svašta voleli da rade po Balkanu ... I posle svega toga oni su ipak Iliri .. divno .

Najbolje da im pošaljemo Deretića , ima sve da ih razuveri teorijama o Srbima kao starosedeocima ...
Срђан О.
Newbie
*

View Profile
« Reply #6 on: June 20, 2010, 02:15:44 PM »

I još samo fali da me neki cvikeraš mormon sa kravatom na lastiš uči ko je sazidao Gračanicu .. ma ..

Јеси ли на овог мислио?  Tongue

Vladimir Rodic
Newbie
*

View Profile
« Reply #7 on: June 20, 2010, 02:46:45 PM »

To je podmladak spomenutog stereotipa ... gnusno .

Gade mi se u svakom pogledu , od same države , preko uticaja religije na istu , isterivanje pravde svuda po svetu i žedj za "demokratijom" . Amerikanci su prosto rečeno alav narod .

Lek protiv njihove demokratije jeste srpska šuma , što veća vuko*ebina , podliveni sir , kajmak , pršuta i pogača ...

Ali tema je poreklo Albanaca tako da se izvinjavam zbog skretanja s teme

Djordje Pavlovic
El Campeador
Administrator
Newbie

View Profile
« Reply #8 on: June 20, 2010, 03:11:33 PM »

naleteo sam na neke zanimljive teorije o Azijskom poerklu shiptara(kao sto Srdjan rece), o tome kako su lako menjali gospodara i veru, od njihove iskonske(Borat - `I follow the hawk`), preko pravoslavlja(Vizantija, kada je deo naroda preseljen na Siciliju u doba ponovnog osvajanja Apeniskog poluostrva), islama(kada su muslimani jedno vreme drzali Siciliju), katolicanstava, tj. `latinske jeresi( u doba kada Normani zauzimaju Siciliju), potom deo opet prelazi u pravoslavlje kada Normani zauzimaju sadasnji primorski deo Albanije baveci se mislju da zauzmu Carigrad napredujuci polako za istok.

offtopic, ali ovo za Siciliju ne pije vodu. Ni Muslimani ni Normani nisu terali nikoga da menja veru kad su zauzeli Siciliju, bas stoji da je svima bilo dozvoljeno da rade sta god zele, samo da placaju porez i sluze u vojsci kad treba. Smiley Niko nije furao svoju kulturu i veru preterano medju strancima na Siciliji kao ni u Spaniji, to je nesto sto je doslo tek kasnije, recimo u 14. veku. Cak i da siptara jeste bilo na siciliji, to je bio zanemarljiv broj.
Djordje Pavlovic
El Campeador
Administrator
Newbie

View Profile
« Reply #9 on: June 20, 2010, 03:15:16 PM »

Najbolje da im pošaljemo Deretića , ima sve da ih razuveri teorijama o Srbima kao starosedeocima ...

I da su na Plocniku bile vojske od 180 000+  Grin
Vladimir Rodic
Newbie
*

View Profile
« Reply #10 on: June 20, 2010, 03:38:56 PM »

Toliko ne bi skupili ni da su motivisali otroke i meropse da se biju po motivu "Smrt fašizmu , sloboda narodu"
Šta drugo reći sem mašta radi svašta  Cheesy
Igor Cosic
Newbie
*

View Profile
« Reply #11 on: September 18, 2010, 10:48:51 PM »

Interesantno je da se takodje `negde` spominje da kada je car Dusan hteo da zauzima grcku, navodno nasi ratnici nisu hteli da idu daje od granice, tj. posali su konje i oruzje kuci a oni su, da bi `ispostovali` cara nastavili prakticno goli. Tada ih je on vratio kucama i angazovao shiptare i sa njima osvojio celu grcku.. Ovo sam inace cuo u srednjoj skoli od profesora istorije!

Pages: [1] Print 
« previous next »
Jump to: