User Info
Welcome, Guest. Please login or register.
February 24, 2018, 11:45:18 AM

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
News Box

Key Stats
3971 Posts in 382 Topics by 54018 Members
Latest Member: PrioniaUnence
Home Help Search Login Register
Rascia Forums  |  Druzina Svetog Teodora Stratilata  |  Predlozi i Novosti  |  Sajt Vucjeg Copora « previous next »
Pages: [1] Print
Author Topic: Sajt Vucjeg Copora  (Read 7151 times)
Serafim
Newbie
*

Placenik

View Profile WWW
« on: March 06, 2010, 01:10:04 AM »

Grupa "Vuciji Copor" dobila je svoj veb sajt i bili bi smo jako pocastvovani ako bi mogli da razmenimo banere sa druzinom svetog Teodora Stratilata, buduce da smo srodne duse  Grin Elem kako u okviru sajta imamo i forum sve vas pozivamo da nam se pridruzite ali bi takodje voleli da obostrano ako je moguce da na nasem forumu posvetimo temu (ili vise) vasoj druzini kao i da ako je moguce za uzvrat dobijemo malu reklamu na vasem forumu.

nas sajt (koji je do duse josu uvek u izgradnji ali sljaka  Tongue)    http://www.vucjicopor.com

Sve najbolje vam zelim   

Chedomir Beljac
Newbie
*

View Profile
« Reply #1 on: March 06, 2010, 09:41:08 AM »

E pa neka je sa srecom novi sajt!  Smiley
« Last Edit: March 06, 2010, 09:42:57 AM by Cheda » Logged

"Fortes fortuna adiuvat"
Serafim
Newbie
*

Placenik

View Profile WWW
« Reply #2 on: March 06, 2010, 11:38:23 AM »

Hvala puno svi ste dobrodosli  Cheesy

Milan iz Stepe
Newbie
*

View Profile
« Reply #3 on: March 08, 2010, 08:07:06 PM »

Nek bi vam porastao veliki Smiley
Ja vid'o greške na "luk" sekciji o Slovenima, deformacija, šta ćeš  Wink
Стефан Мрчарица
Clanovi Druzine
Newbie
*

View Profile
« Reply #4 on: March 09, 2010, 02:32:50 AM »

Велики indeed.
Све најбоље.

Grin
Serafim
Newbie
*

Placenik

View Profile WWW
« Reply #5 on: March 10, 2010, 04:37:25 PM »

Nek bi vam porastao veliki Smiley
Ja vid'o greške na "luk" sekciji o Slovenima, deformacija, šta ćeš  Wink

reci, da cujem  Smiley ?

Djordje Pavlovic
El Campeador
Administrator
Newbie

View Profile
« Reply #6 on: March 10, 2010, 04:53:28 PM »

Odgovorih na privatnu poruku
Milan iz Stepe
Newbie
*

View Profile
« Reply #7 on: March 10, 2010, 08:26:02 PM »

Prvo sam mislio da odgovorim privatnom porukom, da ti ne gušim temu, al' možda još nekog interesuje, a lako će se ovo posle splitovati, brisati, šta god bude potrebno.
Pominje se da je rožni luk isto što i refleksni luk, što je netačno, jer se pod terminom refleks podrazumeva mera odstupanja linije koja bi spojila vrhove krakova luka od ravni drške. Tako da, rožni lukovi imaju refleksa, ali isto tako mogu da ga imaju i drveni.
Usput, drugi termin, sličan, ali sa drugim značenjem su rekurve. Rekurve su ona čuvena zakrivljenja na krajevima krakova. Dok refleksni luk može imati savršeno prave krakove, a da opet bude refleksni, ako su pod uglom u odnosu na dršku, ako sad nisam prekomplikovao. Ako jesam, ignoriši ovaj pasus Smiley

Oko nepoznanice materijala kompozitnih lukova koje su koristili Sloveni, pomaže informacija da ako su već rožni, kod kojih rožina čini trbuh luka, da za jezgro uvek ide drvo, a za leđa se koriste životinjske tetive. Mislim da kod američkih indijanaca beše lukova bez drvenog jezgra, sa velikim "M" u "mislim".

Kod vrsta drveta za drvene lukove, nekako se na listi našao orah? To mi je malo čudno, ima li izvora za ovo? Orah teško da bi iko izabrao za luk od jednog komada drveta...možda u nekom drvenom kompozitu...

Oko tetiva: konoplja, ne znam zašto bi se kosom ojačavala, kad je konoplja mnogo bolja Wink Lan je još bolji, ali ne znam da li ga je bilo u tim krajevima?

Rožni lukovi od 90-120 cm su baš mali, da ne kažem neozbiljni lukovi. Ne znam za Avare, ali recimo monoglski luk je dosta veći. Ovo je više polemika nego primećivanje netačnih informacija Wink

"Domet rožnih lukova je bio dosta veći od dometa drvenih lukova". Zavisi koji lukovi se porede, ali funtu za funtu, kilo za kilo, majstori iste veštine, ista klasa materijala na raspolaganju, rožni luk ako i ima neku prednost, ona je više teoretska nego praktična. Glavna prednost rožnog luka je baš ta manja dužina u odnosu na striktno drvene lukove. Naime pravi ratni luk od čistog drveta, dakle preko 100 funti natega, mora biti tu negde oko 180cm dug ako se želi siguran luk, dok rožni može da bude dosta kraći. Čak tek kod tih teških lukova rožni luk zaista dolazi na svoje - zbog masivnih sija (siyah) kod srednjih a naročito lakih natega rožni luk vuče ka nekoj uslovno rečeno inertnosti. Ako nekog interesuje, da širimo priču...

Sve u svemu, razlika između drvenog i rožnog luka niti je u efikasnosti, niti u dometu, već u zgodnom korišćenju sa konja, i uopšte ne malim delom zbog nedostupnog kvalitetnog drveta u predelima iz kojih je rožni luk potekao!

Oko natezanja - natezanje rožnih lukova sa tri prsta mediteranskim stilom je relativno nova pojava - u to doba su se natezali palcem, sa korišćenjem prstena koji se pominje.

Uf....umorio sam se Smiley

Serafim
Newbie
*

Placenik

View Profile WWW
« Reply #8 on: March 11, 2010, 11:23:40 AM »

a opusteno slobodno ovde

elem sto se termina refleksni luk tice preuzeo sam ga od "avarskog kaganta" od kovacevica kod njef\gaa mozes naci i sti podatak za orah sto jei meni dosta cudno, ali verujem tebi postoje ovo ipak uopsteno stivo  Grin

elem za ojacavanje kosom to ti je cisto engeski fazon provereno, neznam u cemu je fora al jesu to radili madakom\ntam da je kurcev posao  Tongue

e za domet kompozitnog luka tu ja garantujem informaciju, turci su na takmicenjima ostvarivali domete od oko osamsto metara (naravno u radu se nigdde ne spominje turski luk ali na primer.) kontam da je to sa takmicarskom strelom i bez preciznosti . Ipak najveci domet dugog ikada zabelezen je oko 500 metara ako se ne varam i to je najvise sto znam da je postignuto sa obicnim lukom.

sto se natezanja luka tice to sam pokupio od Skrivanica on spominje sva tri sistema kod slovena, (ne kod srba u srednjem veku ) i ja takodje insistiram na natezanju sa palcemi prstenom  Grin

slobodno mi napomeni sve sto mislis da nije uredu u tekstu ja volim pozitivnu kritik  Cool

Znaci fuck restartovao mi se komp u toku pisanja jebeni plavi ekran ...

Milan iz Stepe
Newbie
*

View Profile
« Reply #9 on: March 11, 2010, 12:22:18 PM »

He, znao sam da je što se tiče dometa negde informacija ukrštena sa čuvenim turkish flight bow Wink
To je luk iz mnogo kasnijeg vremena i drugog geografskog položaja. A lukovi specijalizovani za domet lakim strelama su manje više neupotrebljivi za rat. Zanimljiv je taj deo fizike streličarstva, u kom sam i sam nov. Luk koji daleko izbacuje laku strelu uopšte nije garantovano dobar sa teškim ratnim strelama, naprotiv. Eto suprotnog primera: engleski dugi luk, za lagane strelice je ništa posebno, ali zato za teške protivoklopne je majka.
Nemoj da me shvataš kao kritičara, već ono, uživam u razmeni informacija  Smiley
Možda su Sloveni na istoku, koji su koristili rožance napinjali sa palcem, a ovi zapadni koji su koristili drvene lukove, sa tri?
« Last Edit: March 11, 2010, 07:05:01 PM by Milan iz Stepe » Logged
Serafim
Newbie
*

Placenik

View Profile WWW
« Reply #10 on: March 11, 2010, 07:01:44 PM »

Znam da je u pitanju takmicarska strela ali opet svaka cast  Smiley

elem ma ne ljutim se ni najmanje pitaj kaspera i kompaniju jatotalno ok primam kritiku i volim fer i ok raspravu ... Grin Grin

urim dazavrsim nekinoz pisacu jos kasnije

Serafim
Newbie
*

Placenik

View Profile WWW
« Reply #11 on: March 15, 2010, 02:55:33 PM »

http://www.vucjicopor.com/links.html   Cool

Djordje Pavlovic
El Campeador
Administrator
Newbie