User Info
Welcome, Guest. Please login or register.
February 24, 2018, 11:41:21 AM

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
News Box

Key Stats
3971 Posts in 382 Topics by 54018 Members
Latest Member: PrioniaUnence
Home Help Search Login Register
Rascia Forums  |  Living History  |  Alat  |  Bruniranje « previous next »
Pages: 1 [2] Print
Author Topic: Bruniranje  (Read 35925 times)
Miloš Nešović
Clanovi Druzine
Newbie
*

View Profile
« Reply #15 on: February 26, 2010, 07:23:33 PM »

Onda verovatno jeste.  Ništa, sad imamo ideju kako alatni čelik da sredimo da bude crven.  Linkuj onu sliku sa Fejsa ako hoćeš... mada se tamo ne vidi boja kako treba.  Probaj po danu bez blica.

Serafim
Newbie
*

Placenik

View Profile WWW
« Reply #16 on: March 06, 2010, 01:13:47 AM »

video sam sta si uradio sa kljucem i zaista lepo izgleda nije los fazon ne znam kod bruniranja bez ulja mene konstantno jebe sto ne mogu da dobijem ujednacenu boju Sad sa uljem je malo bolje al necu da prestanem sa eksperimentima dok ne dobijem crvenkastu nijansu

Dr. Djole
Newbie
*

View Profile
« Reply #17 on: March 06, 2010, 07:30:50 PM »

Na zalost ne vidi se na ovoj fotografiji, ali kljuc ima crvenkastu tj. bakarnu nijansu.
Kao sto sam rekao mislim da mi je bilo malo vode u ulju pa sam dobio neke fleke na tom delu, ali po mom misljenju ovo je bolji nacin bruniranja od cistog termickog zato sto zahteva manju temperaturu i samim tim se moze nesto lakse izvesti tj. u skromnijim uslovima...
Dr. Djole
Newbie
*

View Profile
« Reply #18 on: September 06, 2010, 03:48:13 PM »

Ok, malo da skrenem sa teme...
Zanima me procedura brusenja (brusilicom) prilikom poliranja, jel moze najgrublja obrada da se radi sa brusnom plocom a da se pri tome ne osteti povrsina koja treba da bude savrseno ravna, ili da odmah montiram nastavke za brusilicu tj. vodene smirgle 120 pa nadalje i onda sa njima? Problem mi je u tome sto treba da iglacam nakovanj, a da pri tome ne dobije nova udubljenje Smiley
Isto, kada se radi sa nastavkom za brusilicu granulacije 180 pa navise da li na podlogu treba naneti vode posto su to ipak vodene smirgle, ili brusiti na suvo?
Chedomir Beljac
Newbie
*

View Profile
« Reply #19 on: September 06, 2010, 04:27:10 PM »

Koliko je ostecen nakovanj? Ako su velike rupice ili parnice verovatno nema spasa nego da ides sa brusnom plocom prvo a posle smirgla dodatak ili lamelna ploca. Sto se tice granulacije krenes od P60 ili P80 ako bas nema 60 i ides do P400. e sad to treba da bude savrseno ravno i ako se ne varam trebalo bi da je gornja povrsina cementirana ili okaljena sto znaci da je malo tvrdja i stoga podloznija poliranju. E da i zasto vodena smirgla? Licno vise volim dry sanding klasicnu crvenu aluminijum oksid smirglu, mislim da su vodene za bas bas fine stvari... zardjace od vode  Grin     E sad ako povrsina nije toliko tvrda i finansije dozvoljavaju a pritom nemas nameru da nesto zesce cukas, preporucujem da odneses prokletinju kod glodaca da je lepo poravnja u vinklu... cuo sam da to rade ovi u rumi prodaju tj od starog napravi ko nov... al opet sve zavisi na sta ciljas sa tim poliranjem... i koja kilaza je u pitanju?

"Fortes fortuna adiuvat"
Vuk Armacki
Newbie
*

View Profile
« Reply #20 on: September 06, 2010, 04:38:46 PM »

Koliko sam shvatio iz posta, zelish da obrusish nakovanj a da ne napravish udubljenja? To zavisi od tvoje veshtine, granulacija je tu samo da ubrza odnosno da zavrshi finish koji zelish. Gradacija granulacije pri toj obradi je sushtina svega. Velike razlike izmedju broja granulaciju prouzrokuju da sledecji prelaz ne moze da ukloni sve "ogrebotine" koje je napravio prethodni. Iz iskustva mogu da kazem da nakovanj ne mora da ima savrsheno glatku niti idealno ravnu radnu povrshinu izuzev ako radish sa nakitom ili ekstremno precizan i fin rad, sa chim se vecj sam termin "kovanje" (ili okloparenje Cheesy ) kosi. Zavrshni radovi su uglavnom na ivicama i povrshinama za koje ti treba babica ili neki drugi nastavak.

Da iskoristim priliku i podelim dosadashnja iskustva sa vama
Za hardcore skidanje metala koristim flap disk P60-80, savrsheni za skidanje varova ili pogreshnih nitni, brzo oblikovanje i doterivanje ivica koje nisu precizne odnosno zadovoljavajucje
Za doterivanje tog prelaza koristi isto flap P120, njime doterujem osnovni oblik i ivice oblikujem da ne budu oshtre
Dalje, celu povrshinu prelazim tankim nastavkom za brusilicu sa chichkom na koju lepim P180. Sam nastavak (plastiku/gumu) sam skratio za 15mm u prechniku jer onda shmirgla prelazi preko ivice oko 8 mm shto omogucjava lep prelaz i dostupnost svi uglovima posebno kod rolovanja ivice. :::::NOTE - ako skracjujete plasticni nastavak za brusilicu NIKAKO ne koristite skalpel ili noz. Isti se automatski zabija u plastiku i leti na sve strane i moze ozbiljno da vas povredi ili UBIJE. Ja sam plastiku skracjivao tako shto sam ukljuchio brusilicu i postavio na sto smirglu P40 koja je i skidala i topila plastiku. Vrlo se lako kontrolishe kolichina skidanja, ostavlja lepu ivicu i savrsheno je BEZBEDNO. :::::
Nakon toga ceo komad prelazim sa vibracionom brusilicom u obliku peglice sa granulacijom P 220  a zatim i P 320. OVaj alat je JAKO koristan za sve koji zele da prave oklope, jer ostavlja fantastichnu povrshinu za kasniji rad.

Nakon ovog segmenta u zavisnosti od finisha koji zelim, prelazim na jednu od dve strane:
1.Za mat finish- Velika zichana chetka montirana na stubnu bushilicu i komad podmazan uljem ostavlja fino izgrebanu, matiranu povrshinu koja i takva moze da ostane, jer ulje sluzi kao lubrikant i povrshina je ujednacheno matirana. Nakon ovoga moze se precji ruchno sa uljem i Scotch padom ( za chishcjenje ringli)
2. Za mirror finish - ceo komad prelazim sa shmirglom P400 ruchno, jer nemam ctu granulaciju za vibracionu brusilicu inache bi i to sa njm radio ( moram opet da kazem, mashina je fantastichna i desetostruko olakshava posao i nemerljivo ostavlja bolji finish nego rukom). zatim prelazim na filc montiran na stubnu busilicu i suvu pastu nafinije granulacije. Posle toga obrishem ceo komad nitro razredjivachem i mekom kozom ( prevrnutom ) izglancam. Sledi provera da li se vidim na povrshini Smiley Napomena: mirror finish istiche sve neravnine i najsitniju greshku koju ste napravili u radu, svako udubljenje ili zarez. Obratite paznju da temeljn ouradite svaki korak pochevshi od peglanja, za idealan finish.

Svaki od ovih koraka u sushtini moze da se radi i ruchno, i zelim svu srecju choveku koji to bude radio da ostane zdrave pameti i zivaca Wink

Nadam se da sam malo pomogao Wink

EDIT : Ceda je odgovorio dok sam kucao Cheesy

Brothers...what we do in life...echoes in eternity!
Dr. Djole
Newbie
*

View Profile
« Reply #21 on: September 06, 2010, 06:35:06 PM »

Hvala na informacijama! Svaki podatak o ovoj temi mi dosta znaci...
Poenta je da doterujem stegu koju sam kupio jeftino. ali je od gvozdja. Na nju sam montirao komad celika (isekao i izbrusio ivice po meri) i zalepio dvokomponentnim lepkom. E sada, Srki mi je rekao da ako ocu nesto da radim na njemu da treba da ima ravnu povrsinu, a da to isto treba da uradim i sa cekicem, te sam zato kupio nastavak za brusilicu (i busilicu) na koji se mogu montirati smirgle razlicite granulacije. Sama povrsina od nakovnja jeste hrapava ali nema ozbiljnijih brazdi. Pa kako nisam ranije ovo radio, a ocu na necemu da se izvezbam pre nego sto krenem na glacanje oklopa, trebao bi mi i neki savet kako da radim sa istim alatom. Nastavak je od gume sa zavrtnjem u sredini putem koga se fiksira smirgla za njega a i u dilemi sam da li da ga montiram na brusilicu ili busilicu posto je velika centrifugalna sila na 10000ob\min.
PS: nisam ni znao da postoje smirgle koje su sitnije granulacije a da nisu vodene... Znaci da trazim dry sanding za ovaj posao?
Vuk Armacki
Newbie
*

View Profile
« Reply #22 on: September 06, 2010, 06:50:54 PM »

Imao sam taj nastavak na zavrtanje pre nekog vremena i nisam bio zadovoljan. Menjanje je pain in the a*s Smiley a i shraf ima tendenciju da zadere povrshinu koju radish ako samo malo paznja popusti. Nastavak sa chichkom je bogom dan jer se menja u sekundi i cela povrshina je shmirgla tako da nema bojazni od greshaka. Jedina stvar, ali to je problem i sa drugim nastavcima , je da kada se shmirgla negde zaglavi, pokida se ili se lansira shto moze da izazove povrede u vidu sitne ogrebotine, ali je uptreba safety glasses obavezna u svakom radu, tako da na to ne skrecjem paznju.
Shto se tiche granulacije, dry sanding ide do P600 koliko sam uspeo da nadjem (mada je cheshcja P500), i jedina mana je prashina. Kod vodene shmirgle nema prashine vecj metalnog blata, ali voda sluzi kao lubrikant i sam finish je ujednacheniji nego na suvo. To je osnovna razlika, a sam skoro nikada ne koristim vodenu jer sam provalio sistem iz prethodnog posta koji eliminishe potrebu za shmirglom vecje granulacije od P400

PS: ruchne bushilice idu veentualno do 5000rpm dok stubne idu opet od 250-3000, mada mogu i vishe. Brusilice idu od 8000 do 12000rpm ( a ::trivia:: glodalice i do 25000rpm)
Vecja brzina znachi da cje finish biti ravnomerniji, a na nastavku bi trebalo da je utisnutno -Do not exceed XXXXX rpm- shto je dovoljan pokazatelj na koji alat da stavish

Chedomir Beljac
Newbie
*

View Profile
« Reply #23 on: September 06, 2010, 08:51:13 PM »

Vuk je objasnio bas u detalj, samo da dodam da makar po mom skromnom iskustvu za poliranje finih stvari mi je bolji manji broj obrtaja, cak sam i napravio za regulaciju istih  skalameriju od prekidaca za svetlo sa potenciometrom. Desava se nekad da hoces nesto lagano samo malo da "pipnes" tj sto kazu majstori da "ne ujedes" materijal, tad je manji broj obrtaja daleko bolji... kod mene u firmi to prevazilaze tako sto upale brusilicu pa je odmah ugase i dok ona usporava obruse lagano ono sto zele  Grin   

Errr nova tema zvana "Poliranje" Huh?

"Fortes fortuna adiuvat"
Срђан О.
Newbie
*

View Profile
« Reply #24 on: September 06, 2010, 11:18:46 PM »

Kao neko ko je koristio obe ove vrste nastavaka, i taj na cicak i ovaj gumeni sa srafom u sredini, uvek bih preporucio ovaj na cicak.
Drugo, ti si mene pitao kako da poliras komade koje budes lupao. Rekao sam ti da ti pre svega cekici budu u odlicnom stanju, jer ce ti kasnije ustedeti dosta vremena. Ako ti cekic bude ogledalo, bice i ono sto lupas.
I trece ono parce celika, koje zoves nakovanj :p , ne moze da ti posluzi za lupanje oklopa. Trebace ti razlicite vrste babica za oblikovanje lima.
Hvala Vuku za tekst... Smiley

И данас, кад дође до последњег боја,
Неозарен старог ореола сјајем,
Ја ћу дати живот, отаџбино моја,
Знајући шта дајем и зашто га дајем.
Dr. Djole
Newbie
*

View Profile
« Reply #25 on: September 23, 2010, 12:23:49 PM »

Zamenio sam nastavak za onaj sa cicak trakom i sada mi je problem kako tj. gde da nadjem nastavke sa granulacijom preko 120?
Na buvljaku, tj. ispred istog, sam nasao samo nastavke 40, 80, 120 i ona krta za fino poliranje ...
Vuk Armacki
Newbie
*

View Profile
« Reply #26 on: September 23, 2010, 01:06:16 PM »

ja sam nashao na buvljaku do 180, ali ako nema, nadji u nekoj gvozdjari ili radnji koja se bavi takvim stvarima. U Novo Sadu za to sluze Woby Haus i Merkur, stvari koje ne mozes da nadjesh nigde drugde, a buvljak za stvari koje ne mozesh da nadjesh u radnjama Wink

Срђан О.
Newbie
*

View Profile
« Reply #27 on: September 23, 2010, 04:07:29 PM »

Ja sam to nabavljao u farbarama.

И данас, кад дође до последњег боја,
Неозарен старог ореола сјајем,
Ја ћу дати живот, отаџбино моја,
Знајући шта дајем и зашто га дајем.
Pages: 1 [2] Print 
« previous next »